Defqon.1 2018.
THE GATHERINGBlack20:00-21:00 Panic
21:00-22:00 Art Of Fighters
22:00-23:00 Guerrillas LIVE
23:00-00:00 Noize Suppressor
00:00-01:00 Dr. Peacock
MC Alee
Blue20:00-21:00 NSCLT
21:00-22:00 Rebourne
22:00-22:30 NCBM LIVE
22:30-23:15 Coone
23:15-23:45 Mashup Jack
23:45-00:30 Hard Driver
00:30-01:00 B-Freqz
MC DV8
SATURDAYRed11:00-12:00 Technoboy & Tuneboy
12:00-13:00 Sound Rush
13:00-14:00 ANDY SVGE
14:00-15:00 Wildstylez
15:00-16:00 Bass Modulators
16:00-17:00 Power Hour
17:00-18:00 D-Block & S-te-Fan
18:00-19:00 Headhunterz
19:00-20:00 Atmozfears
20:00-21:00 Noisecontrollers
21:00-22:00 B-Front
22:00-22:30 Radical Redemption LIVE
22:30-23:00 The Endshow
MC Villain
Black11:00-12:00 Crossfiyah
12:00-13:00 Thorax
13:00-14:00 The Melodyst
14:00-15:00 Mad Dog & Tommyknocker
15:00-16:00 Wasted Mind
16:00-16:30 N-Vitral LIVE
16:30-17:30 Ophidian
17:30-18:00 Tha Playah LIVE
18:00-19:00 Angerfist
19:00-20:00 Nosferatu
20:00-21:00 Destructive Tendencies
21:00-22:00 Drokz
MC Jeff
Blue11:00-12:00 Clockartz
12:00-13:00 MYST
13:00-14:00 Artifact
14:00-15:00 Jack of Sound
15:00-15:30 Phuture Noize LIVE
15:30-17:00 E-Force & Adaro
17:00-18:00 D-Sturb
18:00-19:30 Degos & Re-Done
19:30-20:30 Regain
20:30-21:00 Delete VIP
21:00-22:00 Main Concern
MC Nolz
UV11:00-12:00 Sephyx
12:00-13:00 Pulse
13:00-14:00 Avana
14:00-15:00 Jay Reeve
15:00-16:00 Demi Kanon
16:00-17:00 Code Black & Toneshifterz
17:00-18:00 Phrantic & Cyber
18:00-19:00 KELTEK
19:00-20:00 JNXD
20:00-21:00 Ecstatic
21:00-22:00 Devin Wild
22:00-23:00 Audiofreq
MC DL
Magenta11:00-12:30 Scot Project
12:20-13:30 DJ Mystery
13:30-14:30 Haze & Abyss
14:30-15:30 TNT
15:30-16:30 Dana & Pavo
16:30-17:30 Alpha Twins
17:30-18:00 DHHD Extreme
18:00-19:00 The Prophet
19:00-20:00 The Beholder & Balistic
20:00-21:00 Activator
21:00-22:00 Deepack
22:00-23:00 Trance Generators
MC Da Syndrome
Brown11:00-12:00 Francois
12:00-13:00 Dark-E
13:00-14:00 Pat B
14:00-15:00 Dany BPM
15:00-16:00 LNY TNZ
16:00-17:00 MILFinc
17:00-18:00 Ransom & Dr. Rude
18:00-19:00 Da Tweekaz
19:00-20:00 Ruthless
20:00-21:00 Kutski
21:00-22:00 The Viper & Darkraver
22:00-23:00 Paul Elstak
MC Ruffian
Indigo11:00-12:00 Physika
12:00-13:00 Hyperdrive
13:00-14:00 Neroz
14:00-15:00 Digital Mindz & Riiho
15:00-16:00 The Machine
16:00-17:00 Apexx
17:00-18:00 Dark Pact
18:00-18:30 Moridin
18:30-19:30 Psyched
19:30-20:30 D-Verze
20:30-21:30 Rebelion
21:30-23:00 Mind Dimension & The Purge
MC Livid
Yellow12:00-13:00 Sefa
13:00-14:00 Spitnoise
14:00-15:00 Hungry Beats
15:00-16:00 Sjammienators
16:00-17:00 NSD
17:00-18:00 Johnny Napalm
18:00-19:00 Radium & Chrono
19:00-20:00 Tripped
20:00-21:00 Deterrent Man
21:00-22:00 The Destroyer
22:00-23:00 Noisekick
MC No-ID
Silver11:00-12:00 Lowroller
12:00-13:00 Mindustries
13:00-14:00 Dither
14:00-15:00 [KRTM]
15:00-16:00 Tymon
16:00-17:00 The Outside Agency
17:00-18:30 Stormtrooper & Detest
18:30-19:00 Innominate
19:00-20:00 DJIPE
20:00-21:00 The DJ Producer
21:00-22:00 Deathmachine
22:00-23:00 Sa†aN
MC Mike Redman
Gold11:00-12:30 Stanton
12:30-13:30 Marc Acardipane
13:30-14:30 The Stunned Guys
14:30-15:30 Scott Brown
15:30-17:00 The Dreamteam
17:00-18:00 Bio-Forge
18:00-19:00 Meagashira
19:00-19:30 MD&A LIVE
19:30-21:00 Shadowlands Terrorists
21:00-22:00 Ruffneck
22:00-23:00 Frantic Freak
MC Da Mouth of Madness
Purple11:00-12:00 Contest Winner
12:00-13:00 Deni & Chaser
13:00-14:00 Solstice
14:00-15:00 Noiseshock
15:00-16:00 Sylence
16:00-17:00 Exilium
17:00-18:00 MVTATE
18:00-19:00 Envine
19:00-20:00 Proto Bytez
20:00-20:45 Krowdexx
20:45-22:30 Re-Shock
21:30-22:30 Killshot
MC Dash
White11:00-12:00 2Faded
12:00-13:00 Dirtcaps
13:00-14:00 S1ngular
14:00-15:00 ATMO
15:00-16:00 Donnie Darko
16:00-17:00 Geck-O
17:00-18:00 Bold Action
18:00-19:00 ACTI
19:00-20:00 Hawman
20:00-21:00 BRK3
21:00-22:00 A*S*Y*S
22:00-23:00 Eyoung
MC Tjek
Green11:00-13:00 Fatima Hajji
13:00-14:30 Miss Djax
14:30-15:30 Mike Drama
15:30-17:00 PETDuo
17:00-18:30 Jan Fleck
18:30-20:00 Viper XXL & O.B.I
20:00-20:30 Malke LIVE
20:30-22:00 Fernanda Martins & Lukas
22:00-23:00 Waldhaus
MC Matos
NIGHT PARTYBlack23:00-00:00 Furyan
00:00-01:00 Day-Már & Miss Hysteria
01:00-02:30 D-Fence
02:30-03:30 N-Vitral pres. Bombsquad
03:30-04:00 Scarphase
MC Alee
Blue23:00-00:00 Reloaded
00:00-00:30 B-Frontliner
00:30-01:30 Prefix & Density
01:30-02:30 Bass Chaserz
02:30-03:00 Crypsis LIVE
03:00-04:00 Titan & High Voltage
MC DV8
SUNDAYRed20:00-21:00 Defqon Legends (Headhunterz, Wildstylez & Noisecontrollers)
21:00-23:00 The Ultimate Closing Showcase
MC Villain
Black11:00-12:00 Tears of Fury
12:00-13:00 Broken Minds
13:00-14:00 Evil Activities
14:00-15:00 Re-Style & Bodyshock
15:00-16:00 Amnesys
16:00-17:00 Miss K8
17:00-18:00 Denekamps Gespuis
18:00-19:00 Unexist
19:00-20:00 Partyraiser
20:00-20:30 Peacock In Concert
20:30-21:30 Tieum
21:30-23:00 Brutale
MC Jeff
Blue11:00-12:00 Tartaros
12:00-13:00 Requiem
13:00-14:00 Act of Rage
14:00-15:30 Atmozfears & Sub Zero Project
15:30-17:00 Crypsis & Chain Reaction
17:00-18:00 Nightbreed Showcase
18:00-19:00 Ran-D
19:00-20:00 Deetox
20:00-20:30 Stealth Mode LIVE
20:30-21:30 DJ Thera
21:30-22:30 Warface
22:30-23:00 Vazard LIVE
MC Nolz
UV11:00-12:00 Festuca
12:00-13:00 Wasted Penguinz
13:00-14:15 Primeshock
14:15-15:15 Adrenalize
15:15-16:15 Audiotricz
16:15-17:15 Bioweapon
17:15-17:45 Blademasterz LIVE
17:45-18:45 Max Enforcer
18:45-19:45 Psyko Punkz
MC DL
Magenta11:00-12:00 Josh & Wesz
12:00-13:00 Frontliner
13:00-14:00 Digital Punk
14:00-15:00 Scope DJ & A-Lusion
15:00-16:15 Slim Shore & The Pitcher
16:15-16:45 AVIO
16:45-18:00 The R3bels & Zatox
18:00-18:30 Donkey Rollers
18:30-19:45 T.C.C
MC Da Syndrome
Brown11:00-12:00 Special D
12:00-13:00 Lethal MG
13:00-14:00 Isaac
14:00-15:00 Lowriderz
15:00-16:00 Zany
16:00-17:00 Dr. Phunk & Outsiders
17:00-17:30 Lords of Tek
17:30-18:30 Bass-D
18:30-19:45 Charly Lownoise & Mental Theo
MC Ruffian
Indigo11:00-12:00 Inceptum
12:00-13:00 BeatFreak
13:00-14:00 Genox
14:00-15:00 The Geminizers
15:00-16:00 Luminite
16:00-17:00 Hardstyle Mafia
17:00-18:00 Chris One
18:00-19:00 Malice & Rooler
19:00-19:45 Nutty T
MC Livid
Yellow10:30-11:00 The Holy Sitdown
12:00-13:00 Bit Reactors
13:00-14:00 Death By Design
14:00-15:00 F.Noize
15:00-16:00 Le Bask
16:00-16:45 €LIT€ LIVE
17:00-17:45 Akira
17:45-18:45 The Vizitor
18:45-19:45 Gabba Front Berlin
MC No-ID
Silver11:00-12:30 Embrionyc
12:30-13:30 Bloodcage
13:30-14:30 Fracture 4
14:30-15:30 Switch Technique
15:30-16:30 Sei2ure
16:30-17:30 Wavolizer
17:30-18:30 Hallucinator
18:30-19:45 Hellfish & Dolphin
MC Mike Redman
Gold11:00-12:30 Nico & Tetta
12:30-13:30 DJ D
13:30-14:30 Weapon X
14:30-15:30 Neophyte
15:30-16:30 Endymion
16:30-17:30 Promo & Catscan
17:30-18:30 Meccano Twins
18:30-19:45 Menace II Society
MC Da Mouth of Madness
Purple11:00-12:00 Contest Winner
12:00-13:00 Authentic
13:00-14:00 Retrospect
14:00-15:00 Scabtik
15:00-16:00 Hatom
16:00-17:00 Udex
17:00-18:00 Rejecta
18:00-19:00 Enemy Contact
19:00-20:00 Infirium & Septyme
MC Dash
White11:00-12:15 STOIK
12:15-13:15 Red Delicious
13:15-14:15 Organ Donors
14:15-15:15 Max Moore
15:15-16:15 Mightyfools
16:15-17:15 Done Heavy
17:15-17:45 The Funky Cat LIVE
17:45-18:45 Alex Kidd
18:45-19:45 Stana & Diablik
MC Tjek
Green11:00-12:30 Sven Wittekind
12:30-14:00 God's Army
14:00-15:00 Pappenheimer
15:00-16:00 Jason Little
16:00-17:15 Svetec & Golpe
17:15-18:45 No Dolls
MC Matos